Sławomir Wojtkowski


filozof, etyk, strateg, badacz i wielbiciel reklam

A mówią, że reklama kłamie…

A mówią, że reklama kłamie…

Tak jak w życiu (politycznym), tak i na billboardzie, próbowano ratować Platformę Obywatelską, w pewnym stopniu zastępując ją formacją Nowoczesna.pl. Premier Ewa Kopacz miała zostać przysłonięta liderem nowej partii, Ryszardem Petru. To taka szalupa ratunkowa dla obecnego układu rządzącego, wypuszczona przed wyborami na szerokie wody sondaży i sympatii politycznych w Polsce.

Odrażające i… inne sposoby uzyskania rozgłosu na Facebook’u

skandaliczna reklama Żytniej

Guru światowej reklamy, David Ogilvy, stwierdził kiedyś, że tematy historyczne nie bardzo nadają się do wykorzystywania w reklamach, ponieważ są przez większość odbiorców odbierane jako nudne. Cóż, ostatnie tygodnie trochę temu przeczą. Motywy historyczne w swoich przekazach wykorzystali polscy producenci alkoholi, a duża część publiczności nie pozostała obojętna.

Kobiece ciało w reklamie - wszystko na sprzedaż?

Kobiece ciało w reklamie - wszystko na sprzedaż?

Teledyski, reklamy telewizyjne, prasowe i internetowe, billboardy. Roznegliżowane kobiece ciało ma skupić na sobie uwagę i zainteresowanie oraz przekonać konsumenta do określonego produktu. Czy to przejaw dyskryminacji? Czy to seksizm? Możecie o tym posłuchać w audycji Polskiego Radia. A ilustrujące problem nieskromne produkcje reklamowe – także obejrzeć.

Dość olewania!

Dość olewania! Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)

Ten głośny ostatnio spot nie jest nieetyczny, choć przy dosłownej (nie zabronionej przecież, a naturalnej) interpretacji, jest nie tylko kontrowersyjny, ale i mało estetyczny. Mógłby okazać się skutecznym w dotarciu do młodego widza, mam natomiast wątpliwości co do starszej części słuchaczy i telewidzów, którzy przecież także słuchają publicznego radia i oglądają TVP.

Ekscytujące reklamy na wakacje

Ekscytujące reklamy na wakacje: Vytautas, Old Spice, Poo-Pourri

Ciekawych reklam jest wokół nas w bród. Wśród nich całkiem sporo audiowizualnych, w których – ze względu na możliwość linearnej narracji, stopniowanie napięcia i oryginalne rozwiązania formalne – znajdujemy cieszące oko, ucho i intelekt (choć już nie zawsze zmysł estetyczny) połączenie odwagi, świeżości i humoru. W sam raz na wakacje, prawda?


-->