Sławomir Wojtkowski


filozof, etyk, strateg, badacz i wielbiciel reklam

Wielki Carrefour i mały fiat

Carrefour to potężna sieć hiper- i supermarketów. Obejmuje ponad 30 państw na 4 kontynentach. Kapitał francuski. Natomiast mały fiat jest… no, potężny to on nie jest. Jest skromny, staromodny (żeby nie powiedzieć – przestarzały), właśnie niedzisiejszy, przy tym raczej brzydki. Kapitał polski ;-)

Tak, oczywiście, są osoby, które darzą ten model sentymentem, ale nawet one nie chciałyby już dziś nim jeździć. Wydaje się więc, że wielki Carrefour z małym fiatem (przez małe “f”) nie mają nic wspólnego. A jednak jeden ze sklepów (zapewne franczyzowych, bo w ten sposób także rozwija swoją sieć ten koncern) zdecydował się na umieszczenie na zdezelowanym fiacie 126p swojej reklamy (?), to znaczy logo i adresu. Wrak auta ustawiono na chodniku przy Polu Mokotowskim w Warszawie. Przyciąga on uwagę przechodniów, jest zauważalny, trochę nawet utrudnia przejście. Budzi ciekawość i na pewno „barwy” Carrefour’a nie zostaną w tym zaciekawieniu pominięte.

Ale czy zachęca do odwiedzenia sklepu? Wątpię. Okoliczni mieszkańcy wiedzą, że taki sklep jest i wiedzą gdzie jest. Przypadkowi przechodnie nic o tym sklepie nie wiedzą, oprócz tego, że mieści się pod wypisanym na samochodzie adresem. Nie wiedzą jednak jak trafić pod ten adres. Owszem, domyślają się pewnie, że jest to gdzieś w pobliżu, ale brakuje konkretnej informacji, choćby wskazania kierunku, w którym należałoby iść, żeby sklep znaleźć. A szukać im się nie będzie chciało, bo w zasięgu wzroku są inne punkty handlowe. No i najważniejsza rzecz – wizerunek. Może ten „statyczny happening” miał być śmieszny? Widocznie zabrakło mi tego dnia humoru. Zdezelowany, odrapany, sflaczały, bidny (nie biedny) mały fiat, zrobił na mnie smutne wrażenie – szczególnie na tle wieżowców śródmieścia. I mniej więcej tak przez ostatnie dni kojarzy mi się marka Carrefour.

mały Fiat i Wielki Carrefour
Wielki Carrefour i mały Fiat 2
Wielki Carrefour i mały Fiat 3
Wielki Carrefour i mały Fiat 4
Wielki Carrefour i mały Fiat 5

[sw, kwiecień 2011]

Komentarze:

Wypowiedz się


 

-->