Sławomir Wojtkowski


filozof, etyk, strateg, badacz i wielbiciel reklam

Obrazki z wystawy…

… stałej wystawy budownictwa, słynnej na całą Polskę. Zapewne największej w tym kraju. Bartycka – to hasło znane wszystkim warszawiakom (ale przecież nie tylko warszawiakom) budującym dom, wykańczającym i wyposażającym wnętrza, przeprowadzającym remont. Niestety, sława zepsuła przedsiębiorców i kupców z Bartyckiej. Ich wystawa to w dużej części zwykły bazar, kiepsko urządzony, zapuszczony, brzydki.

Punkty sprzedaży, zwane czasami „salonami firmowymi”, są tu w znacznej części zaniedbane, niedoinwestowanie, brudne. Sporo „reklam” woła swoją „estetyką” i „dbałością wykonania” o pomstę do nieba. Całości dopełniają krzywe i dziurawe chodniki, zniszczone elewacje, na dziko prowadzone linie elektryczne.

Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja

Powiedzenie, że szewc bez butów chodzi, znajduje tu swoje głębokie i silne uzasadnienie. Przecież w pawilonach (często po prostu budach) przy Bartyckiej sprzedaje się lekkie i estetyczne materiały do remontowania elewacji budynków, nowoczesne oświetlenie (także zewnętrzne), estetyczne, trwałe i ekologiczne podłogi, okna i drzwi, wydajną chemię budowlaną, supertrwałe płytki ceramiczne, piękny mrozoodporny gres… I tak dalej, i tym podobne.

Dlaczego tych materiałów – przecież w najlepszych cenach na rynku – kupcy i przedsiębiorcy nie chcą zastosować do doprowadzenia do cywilizowanego stanu swoich miejsc pracy, punktów handlowych, salonów firmowych? Nie mają takiej potrzeby? Może uważają, że nie muszą, bo na Bartycką klienci i tak będą przyjeżdżać? Dobrze byłoby pokazać im, że nie. Że te czasy już bezpowrotnie minęły. A jeśli to nieprawda i ciągle nie możemy sobie na to pozwolić, przynajmniej wyrażajmy głośno swoją dezaprobatę wobec antyreklamy, którą gospodarze tzw. stałej wystawy budownictwa robią nie tylko sobie, ale w pewnym sensie także całej branży budowlanej.

Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja Obrazki z wystawy budownictwa, Bartycka, Warszawa - fotorelacja

[sw, kwiecień 2011]

{Byłem dziś, 26/04/2011, na Bartyckiej krótko. Zamieszczone poniżej zdjęcia zrobiłem w pół godziny i zapewniam, że nie poszukiwałem aktywnie tych najgorszych miejsc. Mam pewność, że z łatwością można moją fotodokumentację twórczo rozwinąć. Muszę jednak oddać sprawiedliwość zauważając, że są w tym przybytku firmy, które inwestują w odpowiedni wygląd swoich lokali handlowych, montują i utrzymują w odpowiednim stanie szyldy i reklamy, dbają o estetykę i ciekawą aranżację wnętrz. Co ciekawe, w ślad za tym idzie najczęściej dbałość o jakość obsługi klienta. Tych miejsc tym razem po prostu nie fotografowałem. Niestety dla nas wszystkich – stanowią one ciągle mniejszość.}

Komentarze:

Wypowiedz się


 

-->